dwa słowa o pełni i 3 fazie księżyca

Categories ajurweda - jak dbać o siebiePosted on

Pomyślałam że czasem będę wrzucać tu drobne porady i ciekawostki dotyczące ajurwedy, medycyny chińskiej lub jakiejkolwiek innej naturalnej terapii mogącej poprawić nasz dobrostan 🙂

Dziś parę słów o pełni bo akurat dzisiaj wypada. To czas kiedy Księżyc jest najdalej od Ziemi a jego powierzchnia jest w  całości oświetlona  przez Słońce. Jest to moment kiedy otoczka wodna Ziemi jest maksymalnie rozciągnięta ponieważ i Słońce i Księżyc mają na nią duży wpływ. W kolejnej fazie następującej po pełni  Księżyc przemieszczając się wpływa na kurczenie się otoczki wodnej. Z punktu widzenia medycyny chińskiej jang wzrasta jin maleje. Ma to wpływ także na organizm człowieka.

W tej fazie księżyca ciało jest najmniej elastyczne. Jest to więc świetny czas aby ćwiczyć asany jogi, które przeciwdziałają sztywnieniu ciała. Ich wpływ na nasz organizm jest teraz mocniejszy. Jest to też czas kiedy łatwo znosimy wszelki wysiłek fizyczny ale również umysłowy.

Wskutek wzrostu jang aktywność przypisanych mu organów  wzrasta ? aktywizują się pęcherz moczowy, jelito grube i cienkie, żołądek oraz pęcherzyk żółciowy. Polepsza nam się trawienie i wchłanianie pokarmów. Możemy więcej jeść i nie tyć 🙂 Jeśli jednak w wymienionych narządach istnieje jakaś patologia akurat teraz może się ujawnić.

Ta faza księżyca jest najlepsza dla wszelkich zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich. Wszystkie substancje naniesione na skórę wchłaniają się bardzo dobrze i z łatwością przedostają w głąb organizmu. To świetny czas na kąpiele lecznicze, masaże olejkami oraz wszelkie maseczki, okłady i kremy.

Wszelkie kuracje odżywiające ciało są teraz jak najbardziej na miejscu. Możemy też wspomagać się teraz mikroelementami i ziołami ? nasz organizm wchłonie je i wykorzysta najefektywniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *