dynamiczna równowaga

Categories ajurweda - jak dbać o siebiePosted on

Jak już wcześniej pisałam umiejętność widzenia rzeczywistości z różnych poziomów, stron i punktów widzenia wzbogaca nas samych i pozwala nam głębiej zrozumieć siebie, innych ludzi i otaczający nas świat. Jednym ze sposobów w jaki patrzę na świat kształtuje ajurweda. Jest ona ściśle powiązana z jogą, którą praktykuję obie zarówno joga – nauka o samourzeczywistnieniu  jak i ajurweda – nauka o samouzdrawianiu są częścią większego systemu wiedzy, który zakłada iż wszystko jest ze sobą powiązane a klucz do poznania leży w naszych sercach i umysłach.

Patrząc na świat przez pryzmat ajurwedy widzimy 25 gun, trwałych właściwości. Kształtują one cechy charakterystyczne, powiązane z typami konstytucyjnymi.

Vata to połączenie powietrza i przestrzeni, które charakteryzują: ruch, suchość, zimno, szorstkość, subtelność, zmienność i szybkość. Właściwości te odpowiadają w naszym ciele za ruch, oddech, naturalne popędy, przetwarzanie tkanek, funkcje motoryczne, czucie, wydzielanie i wydalanie, kreatywność i spontaniczność, strach i pustkę.

Pitta to połączenie ognia i wody, które charakteryzują: gorąco, lekkość, płynność, ostrość, wilgotność, lepkość, lekka oleistość, kwaśny zapach. Właściwości te odpowiadają w naszym ciele za cielesne ciepło, trawienie, postrzeganie, rozumienie i inteligencję, głód i pragnienie, gniew i nienawiść oraz zazdrość.

Kapha to połączenie wody i ziemi, które charakteryzują: ciężkość, zimno, oleistość, słodkość, miękkość, powolność, trwałość, matowość i gładkość. Właściwości te odpowiadają w naszym ciele za stałość, smarowanie i natłuszczanie, energię, przywiązanie i gromadzenie, posiadanie i trzymanie, chciwość, przebaczanie i oddanie.

Pitta i Vata łączą się z jasnością. Pitta i Kapha łączą się z tłustością. Vata i Kapha łączą się z zimnem.

Vata to ruch. W naszym ciele to energia odpowiadająca za wszelki ruch.  Rządzi ona oddychaniem, ruchami mięśni, ruchami tkanek, biciem serca, ruchami powiek, wszelkimi ruchami na poziomie komórkowym oraz ruchem impulsów nerwowych. Jej siedzibą jest jelito grube i jama brzuszna ale także kości i uszy.

Suchość i szorstkość vaty może pojawiać się w małej potliwości, suchej skórze i przesuszonych, łamliwych włosach.

Zimność tej doshy przejawia się w zimnych dłoniach i stopach oraz w awersji do zimna.

Ruchliwość przejawia się w skurczach mięśni, wpływie na krążenie oraz nerwowości.

Szybkość vaty może powodować gadatliwość, zmienne nastroje, kreatywność i bogatą wyobraźnie, szybkiej nauki i szybkiego zapominania.

Pitta to ogień rządząca w naszym ciele metabolizmem, trawieniem, wchłanianiem i przyswajaniem, temperaturą, kolorem skóry oraz inteligencją. Jest ona umiejscowiona w żołądku i jelicie cienkim, tkance tłuszczowej, krwi i oczach.

Gorąco przejawia się wszelkimi stanami zapalnymi, zgagą oraz wysypkami na skórze.

Wilgotność pitty to wilgotnymi dłońmi i nadmierną potliwością.

Ostrość tej doshy przejawia się bystrym intelektem i nadkwasotą.

Kapha to zespolenie ziemi i wody spajające wszelkie elementy w ciele. Daje siłę i odporność. Kapha nawilża ciało, skórę i daje smar dla stawów. Goi rany. Jej siedzibą jest klatka piersiowa ale także głowa, usta, gardło, zatoki i nos, stawy, cytoplazma naszych komórek oraz wszelki śluz.

Ciężkość kaphy może pojawiać się jako nadwaga i otyłość oraz depresją.

Miękkość tej doshy kreuje jej łagodność i miły sposób bycia.

Trwałość przejawia się u kaphy na przykład zamknięciem w sobie i wycofaniem.

Powolność przejawia się w wolnym przyswajaniu wiedzy i powolności ruchów.

Zimno tej doshy to chłodne dłonie i blada skóra.

W każdym z nas istnieją wszystkie gany. W każdym z nas istnieją elementy wszystkich żywiołów. Tańcząc razem, łącząc i rozdzielając, zaburzając i równoważąc – kreują one nasze ciała i umysły w jedyny i absolutnie wyjątkowy sposób. Ich dynamizm i zmienność oraz trwałość są motorem wszechświata. System ajurwedyjskich dosh ma za zadanie ich zrozumienie, rozpoznanie i zrównoważenie na wszelkich możliwych poziomach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *