SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WYJAZDU

16 dni, 2019

Prawdopodobnie jeden z łatwiejszych trekkingów w Nepalu połączony z zajęciami medytacji.

Idealny dla osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wysokimi górami.

Długość wyjazdu: 16 dni

Trasa: Kathmandu, rafting na Rzece Trisuli (fakultatywnie), Pokhara, 10-dniowy trekking: Muktinath ? Tatopani – Poon Hill ? Naya Pul, Bhaktapur, Boudhanat, Kathmandu

trekking z medytacją Iza Raczkowska

Termin wyjazdu

2 ? 17 października 2019

dopuszczamy możliwość przesunięcia daty wylotu o maksymalnie -1 dzień / +2 dni

Ostateczne data zostanie ustalona po zgromadzeniu się wymaganej liczby uczestników oraz dokonaniu rezerwacji lotniczej.

Główne atrakcje

 • Obcowanie z Himalajami w czasie 10-       dniowego, malowniczego trekkingu w regionie Annapurny,
 • Widok na dwa ośmiotysięczniki (Dhaulagiri i Annapurna I),
 • Przejście niemal wszystkich pięter klimatyczno-roślinnych: od surowych himalajskich hal, przez piętro lasów iglastych, liściastych po tropikalne lasy strefy zwrotnikowej. Wszystko to w czasie jednego trekkingu!,
 • Podglądanie różnorodności etnicznej: od kamiennych wiosek pogranicza Tybetu po niżej położone wioski grup Thakali, Magar i Gurung.
 • Wizyta w drugiej, najważniejszej świątyni hinduistycznej Nepalu ? położonej wysoko w Himalajach Świątyni Muktinath,
 • Spływ pontonami po himalajskiej rzece (fakultatywnie),
 • Zajęcia medytacji prowadzone przez certyfikowanego instruktora: Izę Raczkowską ze Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej,
 • Wizyta w Bhaktapurze ? jednym z trzech królewskich miast Doliny Kathmandu, w którym czas niemal zatrzymał się.
 • Zwiedzanie religijnych symboli Nepalu: Stupy Boudhanath, Świątyni Małp oraz hinduistycznej Świątyni Pashupatinath,

Stopień trudności wyjazdu

Nasz trekking w rejonie Annapurny ma charakter wędrówki po górskim szlaku. Nie ma ograniczeń wiekowych. Uczestnik powinien lubić piesze wędrówki. Nie musi mieć doświadczenia. Trekking jest technicznie łatwy, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to spacer po parku lub promenadzie nadmorskiej. Z punktu widzenia stopnia trudności jest to prawdopodobnie jeden z najłatwiejszych trekkingów w Nepalu, idealny dla osób które nie mają wcześniejszego doświadczenia w chodzeniu po górach lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym tematem. Trasa została opracowana w taki sposób, aby każdy – bez względu na wiek czy doświadczenie – mógł sobie z nią poradzić.

Najwyższa wysokość na jaką dotrą uczestnicy to 3730 m n.p.m. Rodzi ona już potencjalne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem i ogólnie rozumianym przebywaniem na znacznych wysokościach. Przez 9 dni trekkingu uczestnicy będą poruszali się pieszo, pokonując z plecakami kilka kilometrów dziennie. Maszerować będą 4 do 7 godzin każdego dnia, poruszając się głównie w dół. Dwa dni będą związane z pokonaniem dość dużego wniesienia. Nie ma mowy o wspinaczce z wykorzystaniem lin, raków czy łańcuchów.

NEPAL Muktinath Trekking z zajęciami medytacji

Program Wyjazdu

Dzień 1, wylot z Polski

Wylot samolotem do Nepalu z przesiadką w jednym z portów lotniczych w Europie lub na Bliskim Wschodzie.

Dzień 2, Przylot / Kathmandu

Przylot do stolicy Nepalu wczesnym popołudniem, przejazd do hotelu, zakwaterowanie.Wolne popołudnie, które będzie można przeznaczyć na uzupełnienie wyposażenia przed trekkingiem w górach. Nocleg w Kathmandu, kolacja we własnym zakresie.

Dzień 3, Kathmandu ? RAFTING ? Pokhara

ŚNIADANIE, OBIAD

Po śniadaniu, przed wyjazdem z Kathmandu, odwiedzimy buddyjską stupę Swayambunath ? zwaną też Świątynią Małp ? jedną z architektonicznych wizytówek Nepalu. Następnie przejazd prywatnym autobusem w stronę nepalskiego odpowiednika Zakopanego ? miasta Pokhara. Zajmie on nam w sumie około 7 godzin i będzie wiódł bardzo malowniczą drogą przecinającą kolejne pasma niższych Himalajów. W połowie drogi będzie można wziąć udział w raftingu – spływie pontonami po Rzece Trisuli. Po jego zakończeniu obiad w uroczym obozie położonym nad samą rzeką, Zakwaterowanie w hotelu w Pokharze, kolacja we własnym zakresie, nocleg. W Pokharze będzie można nieodpłatnie przechować część bagaży niepotrzebnych w czasie trekkingu.

Dzień 4, Pokhara ? Jomsom ? Jharkot ? Muktinath (3730 m)

około 1 godziny marszu 1 sesja medytacji

1 dzień trekkingu

Poranny przelot niewielkim samolotem z Pokhary na lądowisko w Jomsom (2720 m n.p.m.). Przejazd jeszcze tego samego dnia samochodami terenowymi do wsi-fortecy Jharkot (3518 m n.p.m.). Aktywna aklimatyzacja, spacer bez obciążenia (plecaków) do miasteczka Muktinath (3730 m n.p.m.) Zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 5, Muktinath (3730 m) ? Jhong ? Kagbeni (2800 m)

około 5-7 godzin marszu 1 sesja medytacji

2 dzień trekkingu,

Wizyta w Świątyni Muktinath ? dla wyznawców hinduizmu i buddyzmu druga, najważniejsza świątynia Nepalu, będąca celem odwiecznych pielgrzymek. Niespieszny spacer po malowniczej okolicy. Odwiedzimy zrujnowany tybetański fort w Jhong i kamienne wioski okolic Muktinath. Następnie łatwy technicznie marsz w dół z Muktinath do Kagbeni. Do pokonania prawie 1000 metrów deniwelacji. Marsz malowniczymi, rozległymi terenami prowadzącymi do Doliny Kali Gandaki, dużo tybetańskich wpływów, panoramiczne widoki, dobrze widoczny masyw Dhaulagiri (8167m n.p.m ? siódmy, najwyższy szczyt świata). Nocleg w ?kamiennym mieście? Kagbeni. Miasteczko stanowi faktyczne wrota do tajemniczego królestwa Mustang.

Dzień 6, Kagbeni (2800 m) ? Jomsom (2720 m) ? Marpha (2670 m)

około 5-6 godzin marszu 1 sesja medytacji

3 dzień trekkingu

Będziemy maszerować rozległą doliną rzeki Kali Gandaki, czasem wręcz jej suchym korytem. Wspaniale widoczny będzie szczyt Nilgiri. Po dotarciu do Jomsom odpoczniemy, zjemy obiad. Na koniec dnia dotrzemy do malowniczej wsi Marpha ? słynącej z bielonych ścian budynków, górującej nad wsią potężną Gompą (buddyjski klasztor) oraz doskonałych przetworów z jabłek.

NEPAL Muktinath Trekking z zajęciami medytacji

Dzień 7, Marpha (2670 m) ? Larjung (2570 m)

około 5 godzin marszu 1 sesja medytacji

4 dzień trekkingu ? opuścimy piętro himalajskich hal i wkroczymy w piętro lasu iglastego.

Łatwy marsz w dół, nierzadko wyschniętym korytem rzeki, kilka przepraw przez wiszące mosty. Nocleg w dużej wsi Larjung

Dzień 8, Larjung (2570 m) ? Ghaza (2010 m)

około 5 godzin marszu 1 sesja medytacji

5 dzień trekkingu

Na początek dnia piękna panorama Dhaulagiri (8167m n.p.m ? siódmy, najwyższy szczyt świata), a w drugiej połowie dnia widok między innymi na Annapurnę I (8091m n.p.m. ? dziesiąty, najwyższy szczyt ziemi). Do tego spokojny marsz w dół, częściowo po lesie oraz łąkach. Tego dnia wkroczymy w piętro lasów mieszanych. Nocleg we wsi Ghaza.

Dzień 9, Ghaza (2010 m) ? Tatopani (1200 m)

około 4 godzinY marszu 1 sesja medytacji

6 dzień trekkingu

Dość łagodnym szlakiem prowadzącym w coraz głębszej dolinie Kali Gandaki, zejdziemy w bardziej tropikalne rejony. Pojawią się tropikalne kwiaty oraz bambusy. Za ?naszymi plecami? cały czas będzie dobrze widoczny, ośnieżony szczyt Nilgiri (7061m n.p.m.), a po drodze miniemy efektowny, wysoki wodospad. Po dotarciu do Tatopani będzie nas czekać relaksująca kąpiel w gorących źródłach znajdujących się nieopodal rzeki. Zamieszkamy w tropikalnym ogrodzie z drzewami oblepionymi cytrynami, mandarynkami i papajami.

Dzień 10, Tatopani (1200 m) ? Sikha (1935 m)

około 4 godzin marszu 1 sesja medytacji

7 dzień trekkingu

Dzień o tyle trudny, że czaka nas dość strome podejście do wsi Sikha. W około 4 godziny pokonamy ponad 700 metrów różnicy wysokości. Wynagrodzeniem za to będzie widok na malownicze tarasy uprawne.

Dzień 11, Sikha (1935 m) ? Ghorepani (2870 m)

około 5 godzin marszu 1 sesja medytacji

8 dzień trekkingu

Chyba najtrudniejszy dzień trekkingu. Będziemy mieli do pokonania prawie 1000 metrów pod górę. Wynagrodzeniem za to będzie widok na cały masyw Dhaulagiri (8167m n.p.m) oraz siedmiotysięczniki wchodzące w skład masywu Annapurny. Nocleg we wsi Ghorepani, położonej na wysokości prawie 3000m. Dla chętnych 2-godzinny spacer na zachód słońca, na punkt widokowy Poon Hill.

NEPAL Muktinath Trekking z zajęciami medytacji

Dzień 12, Ghorepani (2870 m) ? Poon Hill (3210 m) ? HILLE (1500 m)

około 5-6 godzin marszu 1 sesja medytacji

9 dzień trekkingu

Wschód słońca przywitamy na punkcie widokowym Poon Hill (3210m). Rozpościera się z niego pełna panorama tej części Himalajów. Widoczne są: masyw Dhaulagiri (8167m), Annapurna I (8091m), Annapurna Południowa (7219m), święta góra Machhapuchhare (6967m), masyw Nilgiri i kilka innych. Po śniadaniu ruszymy w dół. Przed końcem dnia, za wsią Ulleri będziemy zmagać się z tzw. ?kamienną klatką schodową? czyli 3280 kamiennymi schodami prowadzącymi do wsi Tikhedhunga. Nocleg we wsi Hille.

Dzień 13, HILLE (1500 m) ? Naya Pul (1070 m) ? POKHARA – Kathmandu

około 2-3 godzin marszu

10 dzień trekkingu

Bardzo wczesne wyjście i marsz w dół, którego symbolicznym końcem jest postawienie stopy na asfaltowej drodze prowadzącej do Pokhary. W Naya Pul odbierze nas autobus i zawiezie do Pokhary, gdzie odbierzemy pozostawione w hotelu bagaże oraz zjemy obiad. Wczesnym popołudniem ruszymy w 5-godzinną podróż do Kathmandu. Na nocleg dotrzemy późnym wieczorem.

Dzień 14, Kathmandu, Bhaktapur

ŚNIADANIE 1 sesja medytacji

Zwiedzanie najważniejszej hinduistycznej świątyni kraju – poświęconej bogowi Shivie – Pashupatinath. Później przejazd do miasta Bhaktapur – jednego z trzech królewskich miast w Dolinie Kathmandu – zwiedzanie Durbar Square, świątyń i architektury pałacowej Newarów. Powrót na Thamel w Kathmandu, kolacja we własnym zakresie, nocleg.

Dzień 15, Kathmandu

ŚNIADANIE

Po śniadaniu, czas wolny do wyjazdu na lotnisko. Czas ten będzie można przeznaczyć na zakupy lub samodzielny spacer. Osoby zainteresowane, polski przewodnik może zabrać do największej w kraju, buddyjskiej Stupy Boudhanat. Późnym popołudniem przejazd na lotnisko w Kathmandu i wylot do Polski.

Dzień 16, Przylot do Polski

Przylot do Polski, zakończenie imprezy.

Dodatkowe uwagi

Wyżywienie

W cenę wyjazdu nie są wliczone posiłki (poza 3 śniadaniami i 1 obiadem).

Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na ogromną różnorodność i bogactwo serwowanych w górach specjałów. Potrawy zamawia się z kilkustronicowego menu i wszystkie przygotowywane są na zamówienie. To czyni je smacznymi, świeżymi i zaskakującymi. Możliwość samodzielnego wyboru dań okazała się być bardzo cenionym przez uczestników elementem. Zdecydowaliśmy się nie zarzucać takiej możliwości. To samo dotyczy brakujących posiłków w Kathmandu i Pokharze. Obydwa miasta dysponują tak ogromną ofertą gastronomiczną, że narzucanie uczestnikom konieczności jadania w hotelu byłaby dużym błędem.

trekking z medytacją Iza Raczkowska

Zakwaterowanie

W Kathmandu i Pokharze zakwaterowanie odbywać się będzie w hotelach. W czasie trwania trekkingu należy się spodziewać zakwaterowania w warunkach turystycznych, w drewnianych, 2-4 osobowych izbach, wyposażonych wyłącznie w łóżko i materac. Toalety będą wspólne, czasem mieszczące się na zewnątrz budynku. Pomieszczenia nie są ogrzewane, przez co temperatura może spadać w nich do zaledwie kilku stopni powyżej zera.

Ekwipunek

Każdy uczestnik musi posiadać indywidualny sprzęt turystyczny przed wyjściem na trekking. Są to:

 • śpiwór pozwalający nocować przy temperaturze około +5 st. C,
 • obuwie trekkingowe dobrze chroniące kostkę, na grubej podeszwie przystosowanej do chodzenia po górach,
 • plecak
 • odzież pozwalającą zachować ciepłotę ciała przy temperaturze +5 st. C oraz komfort przy temperaturze +20 st. C
 • litrowy pojemnik na wodę

Wskazane jest też posiadanie kijów trekkingowych. Wiele z tych rzeczy (poza plecakiem i obuwiem) można po atrakcyjnych cenach zakupić w sklepach w Kathmandu. Dokładna lista rzeczy zostanie przedstawiona uczestnikom w specjalnie przygotowanym na ten cel informatorze przedwyjazdowym.

Zajęcia medytacji w czasie trekkingu

Marzymy o zrelaksowaniu, opanowaniu i wyciszeniu, o zastopowaniu kompulsywnego myślenia. Marzymy o wewnętrznej ciszy. Nasze szybkie życie, stres, ogrom obowiązków i wielość codziennych bodźców utrudniają sprawę. Opanowanie sztuki medytacji wymaga pewnego doświadczenia, praktyki i poznania technik ułatwiających nam ten proces.

W pięknych okolicznościach przyrody, w ogromie przestrzeni, w ciszy, w prostocie jaką wymuszają majestatyczne, wysokie góry, przez godzinę każdego dnia trekkingu będziemy prowadzili zajęcia, których celem będzie przybliżenie technik medytacji, ułatwiających nam wsłuchanie się w siebie i wyciszenie.

Prowadzenie wyjazdu

Iza Raczkowska – Zawodowo jestem nauczycielką jogi oraz właścicielką szkoły jogi Studia Jogi Izabeli Raczkowskiej w Gliwicach https://joga-gliwice.eu Prowadzę wiele zajęć grupowych i indywidualnych oraz organizuje wyjazdy, wykłady i warsztaty z jogą związane. Zajmuję się także z powodzeniem czymś co mogłabym nazwać ?leczeniem jedzeniem? diagnozując i konsultując ludzi oraz przepisując im odpowiednie diety dostosowane do ich skłonności i potrzeb. Interesuję się również filozofią. Uwielbiam czytać i oglądać filmy. Projektuję także wnętrza z czystej miłości do piękna. Najpełniej jednak definiuje mnie ciekawość, energia i optymizm pozwalająca docenić wszelkie aspekty życia. Jestem także mamą dwóch ludków i szczęśliwą żoną.

Przewodnikiem i pilotem wyjazdu będą Agnieszka lub Krzysztof Stępień.

Ostateczna informacja która z tych osób poprowadzi wyjazd zostanie podana w późniejszym terminie.

Organizator wyjazdu

TRANSAZJA Krzysztof Stępień? Wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego

NEPAL MUKTINATH TREKKING z zajęciami medytacji

Cena wyjazdu

6 000 PLN + 740 US$

oraz dodatkowo:

50 US$ – obowiązkowe napiwki dla lokalnych pilotów i kierowców

30 US$ – koszt wizy turystycznej

Zastrzegamy możliwość odwołania wyjazdu, jeżeli nie zbierze się grupa 12 osób.

W takim przypadku wszelkie wpłacone środki zostaną zwrócone w całości.

Termin wyjazdu

2 ? 17 października 2019

dopuszczamy możliwość przesunięcia daty wylotu o maksymalnie -1 dzień / +2 dni

Ostateczne data zostanie ustalona po zgromadzeniu się wymaganej liczby uczestników oraz dokonaniu rezerwacji lotniczej.

Cena obejmuje

 • Przelot na trasie Warszawa – Kathmandu – Warszawa, z przesiadkami + opłaty lotniskowe,
 • Przelot na trasie Pokhara – Jomsom,
 • Wszelki transport na terenie Nepalu opisany w planie, realizowany prywatnym pojazdem,
 • Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych z prywatnymi łazienkami w Kathmandu i Pokharze,
 • Zakwaterowanie w prostych, nieogrzewanych, 2-4 osobowych izbach w czasie trwania trekkingu,
 • Wyżywienie według planu opisanego w programie (3 śniadania, 1 obiad),
 • Opiekę polskojęzycznego pilota oraz przewodnika,
 • W czasie trekkingu opiekę licencjonowanego przewodnika górskiego (anglojęzycznego),
 • Wydanie pozwolenia na trekking w regionie Annapurny (TIMS),
 • Bilet wstępu do ACAP (Annapurna Conservation Area Project),
 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • Ubezpieczenie zdrowotne (KL, NNW) uwzględniające sporty wysokiego ryzyka
 • Zajęcia medytacji, prowadzone przez certyfikowanego instruktora:
 • Obowiązkową składkę na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje:

 • Wizy turystycznej do Nepalu 30 US$ /os.,
 • Wyżywienia nieopisanego w programie. Każdy uczestnik powinien mieć przygotowane minimum 200-240 US$.
 • Obowiązkowych napiwków dla nepalskiej obsługi: 50 US$ od uczestnika,
 • Raftingu (spływu pontonami) po Rzece Trisuli: 40 US$ /os.,
 • Prywatnego ekwipunku związanego z trekkingiem w górach,
 • Elementów nie opisanych w powyższym programie,
 • Wszelkich wydatków natury prywatnej

JESTEŚ ZAINTERESOWANY(A) ? wejdź na stronę pełnej oferty z sekcją FAQ, zdjeciami i filmami:

https://wyprawy.transazja.pl/nepal-muktinath-trekk-z-medytacja-16dni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *